свали РЕГЛАМЕНТ

  • РЕГИСТРАЦИЯ  ЗА  УЧАСТИЕ  В  СЪСТЕЗАНИЕТО

В състезанието участват отбори в състав не повече от 3 ученици.

Всяко училище може да участва с не повече от един отбор във възрастова група 5-7 клас и не повече от един отбор във възрастова група 8-12 клас.

Регистрацията на отборите се осъществява чрез заявка на техния ръководител, който е упълномощен представител на съответното училище. Той може да бъде едновременно ръководител на два училищни отбора.

Начало на състезанието за всички участващи е 10.00 ч. на 19 април, поради което отборите могат да се представят само чрез една от предвидените неговите форми.

Не се изисква такса за участие в състезанието.

Заявките  за  участие  се  изпращат  на  имейл  адрес  geosedmo@abv.bg  най-късно  до  22 март  2024 г.  и  трябва  да  включват  следната  информация:

  • трите имена на упълномощения ръководител на отбор (отбори). Наименования на училище и селище. Имейл и телефон за контакт;
  • трите имена и класа на всеки от учениците в отбора (отборите) на училището;
  • в коя от двете форми на състезанието ще участва(т) отбора (отборите) на училището – „Хепънинг – изработване на макет“ или „Мултимедиен тест и практическа задача“.
  • ФОРМИ  НА  УЧАСТИЕ  В  СЪСТЕЗАНИЕТО

Предвидени са две форми за участие в състезанието на ученически отбори по обявените тематични направления.

Хепънинг – изработване на макет

(за отбори от възрастова група 5-7 клас и възрастова група 8-12 клас)

Отборно изработване на макет в деня на състезанието (19 април, 2024 г.) с предварително подготвени неголеми като обем първични материали. Макетът трябва да изобразява реално съществуващо планинско (над 700 м.н.в.), селище местност, район, по-едра релефна форма в административната област на участващия училищен отбор, както и защитен планински растителен или животински вид в България – например:

– архитектурен резерват или етнографски комплекс;

– един от 100-те национални туристически обекта;

– планински обект в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО;

– защитен природен обект (резерват, парк, забележителност, местност и др.);

– !!! Макетът може да изобразява и реално съществуващ обект, който не е, но авторите на макета предлагат да стане защитен природен, архитектурен или етнографски обект (в този случай отборът трябва да представи предварително подготвена писмена обосновка на своето предложение – до 1 страница);

– застрашен и/или защитен растителен или животински вид.

При основателни причини макетът може да е изображение и на съответен обект от съседна за участващия отбор административна област.

Един от основните критерии за оценка и класиране е да не се използват прекалено обемни предварително подготвени елементи за изработване на макета. Желателно е предварително подготвени елементи да не са с обем по-голям от 1/10 от крайния вид на макета. Поощрява се използването на екологично неутрални или рециклиращи се материали.

 

Други важни изисквания и критерии за оценка на макетите са:

  • свързаност с темата и спазване условията на конкурса;
  • вид на използваните материали;
  • оригиналност и творчески подход;
  • степен на завършеност на макета;
  • дължината, ширината или височината на макета да не е повече от 60 см.

Всеки отбор, участващ в хепънинга може да представи чрез макет друга, оригинална своя идея, която отговаря на основната тема на конкурса или на някое от представените по-конкретни негови тематични направления.

Оценяването и класирането се извършва от специално жури в деня на състезанието, като ще бъдат обявени I-во, II-ро и III-то място за възрастовата група 5-7 клас и I-во, II-ро и III-то място за възрастовата група 8-12 клас.

Макетите, изработени по време на хепънинга, остават в училището-домакин и ще бъдат част от експонатите на организирана след края на състезанието изложба.

Мултимедиен тест и практическа задача

(за отбори от възрастова група 5-7 клас и възрастова група 8-12 клас)

При тази форма за участие училищните отбори се състезават чрез отговор на тестови въпроси и решаване на практическа задача. Същността на отделните въпроси и задачи е в максимална степен свързана с основната тема на състезанието и отделните тематични направления, с възрастовите особености на учениците и изучавания от тях учебен материал. Състезанието е отделно за всяка от двете възрастови групи (5-7 клас и 8-12 клас) и протича в два последователни етапа:

  • Мултимедиен тест

При първия етап учениците във всеки отбор имат възможност да обсъждат за кратко време зададени към тях конкретни въпроси и да дават съгласуван между тях отговор.  Този етап протича в зала, където въпросите се представят последователно на екран, а отговорите се нанасят на предварително подготвена от организаторите бланка във формат А4 или А3. Въпросите могат да бъдат от отворен или затворен тип, като освен текстове могат да съдържат и графики, диаграми, карти и картосхеми. Предвидено е да се задават кратки и ясни фактологични въпроси с 3-4 възможни отговора (при затворен тип) или от 1 до 3 думи (при отворен тип).

Общият брой на въпросите в мултимедийния тест е 20, а общото време за отговор е 30 минути – т. е. времето, с което ще разполага всеки отбор за запознаване с въпроса, обсъждане и нанасяне на отговора върху бланката, е 1,5 минути (90 секунди). След това автоматично на екрана се появява следващ въпрос.

В зависимост от особеностите на конкретния въпрос отговорът му се оценява с точки от 0 до 5, т. е. максималният брой точки от първия етап на състезанието е 100.

Като цяло въпросите, чрез които ще се проверят знанията и уменията на отборите, ще бъдат съобразени с изучавания учебен материал в тяхната възрастова група, но в определена степен ще се разчита както на общата географска култура на учениците, така и на целенасочена допълнителна подготовка от страна на техните учители. С цел диференциране при оценката и класиране на участниците степента на трудност при въпросите ще нараства възходящо от първия към последния. Всички въпроси ще бъдат пряко или косвено обвързани с основната тема на състезанието или нейните конкретно формулирани направления.

  • Практическа задача

Вторият етап започва почти веднага след първия. Учениците предават бланките с отговори от първия етап и получават практическа задача, представена на друга бланка. Тази задачата също е пряко обвързана с темата на състезанието и нейните отделни направления. Всички отбори в дадена възрастова група получават бланка, в която има контур на географски обособена територия, схема, картосхема, диаграма, картодиаграма, географска карта, таблица с данни или текст. Към бланката има ясно формулирано указание за решаване на конкретна задача.

Времето за решаване на задачата е 15 минути. В зависимост от особеностите на конкретната задача нейното решение се оценява с максимум 50 точки.

Общият брой точки от двата етапа на състезанието е максимум 150. Крайните резултати и класирането в състезанието се обявят до един час след края на втория етап.

  1. КЛАСИРАНЕ И НАГРАДИ

Спонсори на АПГР осигуряват награди за класираните на първо място отбори във всяка от формите на състезанието и всяка от възрастовите групи във вид на ваучери за „Техномаркет“. Всеки класирал се на първо място отбор ще получи 3 ваучера по 70 лева  (по един за всеки участник в отбора).

Училището-домакин VII СУ „Кузман Шапкарев“ ще връчи купи за класиралите се отбори на I-во, II-ро и III-то място, предметни награди за класиралите се на II-ро и III-то място, както и специални грамоти за всеки участник в състезанието.

 

С  пожелание  за  много  здраве  и  успехи!

ОТ  ОРГАНИЗАТОРИТЕ

13 февруари, 2024 г.

За допълнителна информация, свързана с условията за участие в състезанието, можете да звъните на 0888 24 79 42.