РЕГЛАМЕНТ 

ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ

НА ШЕСТОТО РЕГИОНАЛНО СЪСТЕЗАНИЕ ПО ГЕОГРАФИЯ И ИКОНОМИКА – БЛАГОЕВГРАД, 2019

VII СУ „Кузман Шапкарев“ – Благоевград с подкрепата на  РУО – Благоевград, ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград и Асоциация на професионалните географи и регионалисти (АПГР) отново организират за Вас и Вашите ученици РЕГИОНАЛНО СЪСТЕЗАНИЕ ПО ГEOГРАФИЯ И ИКОНОМИКА и празнични прояви, посветени на Деня на Земята.

Шестото регионално състезание ще се проведе на 22.04.2019 г. (понеделник) на тема: ВОДНОТО БОГАТСТВО НА БЪЛГАРИЯ И РОДНИЯ КРАЙ

 Конкретните тематични области, в които можете да се включите, са:

  • Хидроложка карта на България и родния край;
  • Водите и живите организми;
  • Водите, технологиите и стопанството;
  • Водите, туризмът и човешкото здраве;
  • Използване и опазване на водите.

Те са основа за формулиране на въпросите от първия кръг на състезанието (мултимедийния тест), темата на втория кръг (конкретен въпрос или практическа задача), изработването на макет (хепънинг), както и предварително подготвените снимки за участие във фотоконкурса.

Цел на състезанието:

  • Общуване между ученици от различни възрасти и училища по актуални за развитието на България теми;
  • Разпространение на знания и използването на умения, свързани с водата, нейното стопанско значение, екологични проблеми и други;
  • стимулиране на интерес към географията на България и родния край;
  • предоставяне на възможности за социални контакти, колективни и личностни изяви на учениците.

            Условия за участие:

Шестото регионално състезание по География и икономика е отборно, както е било и досега. То се провежда в две възрастови групи –  5-7 и 8-12 клас. Всеки отбор се състой от четири ученици в съответните  възрастови групи. Темите, въпросите и задачите са съобразени с учебния материал по география и икономика, изучаван в 5-7 и 8-10 клас.

Състезанието ще се проведе при следната програма:

9.00–9.15 Регистрация и опознаване на участниците

9.30 Откриване и приветствия към участниците

10.00–10.45 Първи кръг от състезанието за двете възрастови групи (5-7, 8-12 клас)

11.00–11.20 Втори кръг от състезанието за двете възрастови групи (5-7, 8-12 клас)

11.30 – Хепънинг

13.00 – Засади дърво

13.30 – Обявяване и награждаване на победителите

  1. Състезанието по география и икономика е в два кръга, като първият носи 40 точки, а вторият – 30 от втори кръг.

            Първи кръгмултимедиен тест, който съдържа 20 въпроса. Участват ученици от двете възрастови групи 5-7 и 8-12 клас. Времетраене на теста е 40 минути. Участниците получават хартиен формуляр с възможните отговори. Всеки въпрос е онагледен за 30 секунди със съответна фигура, след което отборите разполагат с 60 секунди, за да отбележат своя отговор. След отговора на последния въпрос попълнените формуляри се предават на комисията. За всеки правилен отговор отборите получават по 2 точки. Общият брой точки от  първи кръг е 40.

Комисията се състои от трима-петима души, които не са свързани с обучението на участващите отбори.

            Втори кръг. В него участват отборите и от двете възрастови групи. Провежда се чрез отговор на конкретен въпрос или решаване на практическа задача, като всеки  отбор разполага с време от 10 минути. Максималният брой точки в този кръг е 30.  Основни критерии при оценката са: точност на географката информация; пълнота на отговора; логична последователност и ясна структура; спазване нормите на българския книжовен език и писменост.

            Трети кръг (Хепънинг). Разработването на макетите трябва да съответства общо на  главната тема на състезанието или на конкретните й тематични области. Времето, с което разполагат отборите, е 90 минути, а максималният брой получени точки – 30. Основни критерии за оценка на макетите са: креативност, оригиналност на идеята и качество на изпълнението. От проектите се изготвя изложба.

  1. Конкурс за предварително изработени макети по темата на състезанието. По темата на състезанието ще се организира и отделен конкурс за предварително изработени макети, за които са предвидени специални награди. Макетите трябва да се изпращат в срок до 18.04.2019 г.
  2. Фотоконкурс по темата на състезанието. Оценява се и се награждава най-добрата предварително изпратена авторска снимка по темата. Оценяването се извършва в деня на състезанието (от 10.00 до 12.30) лично от тези, които са посетили изложбата и желаят да дадат своя глас в импровизирана урна.

Форматът на снимките трябва да е 15/20 см, като на гърба на нейния долен десен ъгъл се изписва име и фамилия на ученика,  училище, град, клас, възраст, телефон и електронен адрес.

Фотографиите на книжен носител се изпращат в срок до 18.04.2019 г. на следния адрес: VII СУ „Кузман Шапкарев“ –  Благоевград, ул. „Илинден“ № 13 – За фотоконкурса. Електронни варианти се изпращат на адрес: geosedmo@abv.bg.

С фотографиите се организира фотоизложба във фоайето на VII СУ „Кузман Шапкарев“ –  Благоевград.